Tıbbi Ozon Tedavisi

Tıbbi Ozon Tedavisi

Kural olarak hastalıkların tedavisinde ozon, diğer tedavilere ek olarak uygulanır, tamamlayıcı tedavi grubuna girer. Tıbbi Ozon Tedavisi Kliniğimizde başarı ile uygulanmaktadır.

 

Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir (O3). İki atomlu normal atmosferik oksijenin (O2) çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. Kural olarak hastalıkların tedavisinde ozon, diğer tedavilere ek olarak uygulanır, tamamlayıcı tedavi grubuna girer.

Çok güçlü okside etme ve çok etkili dezenfekte etme özelliği sayesinde, Dünya çapında içme suyu sağlayan arıtma tesislerinde mikrop öldürücü olarak kullanılır.
Doğal olarak, diğer tıbbi tedavi yöntemlerinde de olduğu gibi % 100 garanti hiçbir zaman vaat edilemez, tedavi başarısı uygulanan duruma, hastalığın ve hastanın genel sağlık durumuna bağlıdır, ancak ozon tedavisi ile hastanın genel durumunda iyileşme ve ağrılarında azalma mutlaka olmaktadır. Başarı hastanın ve hastalığın durumuna bağlı olduğu gibi uygulanan yönteme, konsantrasyona ve sıklığına bağlıdır.
Birçok ozon uygulaması, 10 seans kadar uygulanır. Ama bazı durumlarda ikinci veya hatta üçüncü bir 10 seanslık tedavi gerekebilir.

Tedavi amaçlı Ozon;

Medikal ozonun iyi bilinen bactericidal (bakteri öldürücü), fungicidal (mantar öldürücü) ve virostatic (virüs çoğalmasını önleyici) özelliği sebebiyle, enfekte olmuş yaraların dezenfeksiyonunda ve ayrıca bakteri ve virüslerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Kan dolaşımını arttırma etkisi nedeni ile dolaşımla ilgili bozuklukların tedavisinde kullanılır ve organik fonksiyonların yeniden canlandırılmasında ozonu çok değerli kılar.

Düşük dozlarda kullanıldığında, vücudun direncini arttırır diğer bir deyişle ozon bağışıklık sistemini aktive eder.

Endikasyonlar ( Kullanım Alanları );

Seçici özellikleri sayesinde medikal ozon 4 temel alanda kullanılmaktadır :

1. Dolaşım bozukluklarının tedavisi ve geriatride
2. Bazı uzamış ve diğer tedavilerle yeterli sonuç alınamayan enfeksiyorn hastalıklarının tedavisine destek amaçlı
3. Zor iyileşen enfekte yaralarda ve enflamatuar hastalıklarda, örneğin bacaklardaki açık yaralar (ulcus cruris),şeker hastalarındaki el ve ayak yaralarında,romatizmal ve enflamatuar bazı hastalıklarda,dirençli yanıklarda
4. Kanser tedavisinde ilave ya da tamamlayıcı olarak ozon bağışıklık sistemini güçlendirici olarak düşük dozlarda “majör otohemoterapi” formunda veya “minör otohemoterapi” olarak kullanılır.
5.Genel anlamda vucut direncini artırmak ve savunma sistemine destek amaçlı
6. Ağrı tedavisinde ozon tedavisi kullanılabilir.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ:

1.Majör otohemoterapi:
Bu metodla, 50 ila 100 ml hastanın kanı alınır, ozonla karıştırıldıktan sonra hastaya geri verilir. Geriatride (yaşa bağlı hastalıklar), dolaşım bozukluklarında yeniden canlanmayı sağlamak için, viral kökenli hastalıklarda ve genel bağışıklık sistemi aktivasyonu için kullanılır.

2.Minör Otohemoterapi:
Minör otohemoterapi diye adlandırılan yöntemde ise ozonlanmış 3-5 ml kan intramusküler yolla hastaya geri verilir. Bu yöntemle spesifik olmayan bağışıklık sistem aktivasyonu yapılır: alerjik hastalıklarda ve genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirmekte kullanılır.

3.Eksternal tedavi:
Ozon gazını kapalı bir sistemde özel bir plastik bot (ayaklar ve bacaklar için ) içinde dolaştırarak ya da vücudun farklı bölgelerine uygun torbalar, folyolar yardımı ile gerçekleştirilir. Vücudun tedavi edilecek kısmı önceden su ile nemlendirilir, çünkü ozon kuru bölgelere etki etmez. Bu metot ülserleri, açık yaraları, ameliyat sonrası oluşan lezyonları ve enfekte olmuş alanları tedavi etmekte etkilidir. Diğer yöntemler ise ozonlu saf su ( dental tedavilerde) ve ozonlu yağlar bazı dermatolojik hastalıklarda kullanılabilir.

4.Rektal ozon uygulaması:
O3 gazının rektal yolla uygulanması kulağa hoş gelmese de o kadar rahatsızlık verici değildir. Aslında hasta kesinlikle hiçbir rahatsızlık hissetmez, çünkü O3 gazı direkt olarak hassas barsak membranı tarafından emilir; buna ek olarak tüp ve torbalar tek kullanımlık olduğundan tamamen hijyeniktir. Bu metot genelde barsakların enflamatuar hastalıklarında kullanılmaktadır.

5.Ozonun eklem içi enjeksiyonu (intra artikuler yolla ozon verilmesi);
Ozon gazı, eğitimli kişilerce, yavaşça eklem içine enjekte edilir.Bu metot ağrılı enflamatuar hastalığı olan ekleme uygulanır (artrit, rekurren artroz da uygulanabilir) .

OZON SAUNA

Vücutta iyileşmeyi hızlandırır ve hastalıklara sebep olan mikroorganizmaları ve toksinleri azalmasını ve yok edilmesine yardım eder. Böylece vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olabilmektedir.

OZON SAUNA TERAPİSİNİN YARARLARI

1. Laktik asiti parçalayarak kasların gevşemesini sağlar.
2. Toksinleri okside ederek vücuttan atılmasını hızlandırır.
3. Kan dolaşımını artırarak incinmiş kasların daha çabuk iyileşmesini sağlar.
4. Virüs,bakteri ve mantarları yok edilmesine destek olur..
5. Organların ve iç salgı bezlerinin metabolik süreçlerini hızlandırır.
6. Daha temiz daha yumuşak yenilenmiş bir cilt sağlar.
7. Kronik yorgunlukların ve çevresel faktörlerden kaynaklanan rahatsızlıkların tedavisine destek olur.
8. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yukarı Çık