Botulinum Toksini

Botulinum Toksini

Botulinum Toksini, Clostridum Botulinum bakterisinden üretilmiş doğal, saflaştırılmış bir proteindir. Kırışıklığa yol açan kaslara ince uçlu enjektörler ile çok düşük dozlarda uygulanır.

 

Botulinum Toksini , Clostridum Botulinum bakterisinden üretilmiş doğal, saflaştırılmış bir proteindir. Kırışıklığa yol açan kaslara ince uçlu enjektörler ile çok düşük dozlarda uygulanır. Botulinum Toksinin etkisi uygulandığı bölge ile sınırlıdır. Botulinum Toksini zamanla yüzde oluşan kaz ayakları, dudak çeverisini azaltan ve dudak büyütmede kullanılan basit, cerrahi olmayan bir uygulamadır. On dakikalık bir uygulama ile kırışıklıklara yol açan kasları 5-6 aya kadar gevşetir. 3-7 gün içerisinde etkili olmaya başlar. Kolay, hızlı ve iyileşme süreci gerektirmeyen bir uygulama olduğu için birçok insan uygulama sonrası işine ve günlük hayatına geri döner.Botulinum Toksini hangi bölgelere uygulanır ?
Özellikle mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası ve göz kenarı çizgileri dolgu tedavisine son derece iyi cevap vermektedir. Bunun dışında üst dudak ve boyun çizgileri kısmen de olsa tedaviden fayda görür.
Uygulama nasıl olur ?
Doktorunuz en iyi sonucu alabilmek için enjeksiyon yapılacak bölgeyi tespit eder. Anestezi gerekmez, hassasiyete göre belki anestetik bir krem veya buz kompresi uygulanabilir. Uygulanacak her bölgeye çok az dozlarda Botulinum Toksini enjeksiyonla tatbik edilir. Uygulama süresi yaklaşık 10 dakikadır. Normal aktivitenize hemen geri dönersiniz.
Botulinum Toksini'nin etkisi ne kadar sürer ?
Etkisi 6 aya kadar sürmektedir. Tekrar eden uygulamalarda bu süre artmaktadır.
Yan etkisi var mıdır ?
Bilinçli ve tecrübeli ellerde yan etkisi çok azdır. Çok nadir olarak, baş ağrısı veya yanlış yere uygulama sonucu geçici göz kapağı düşüklüğü görülür. Enjeksiyon alanında nadiren kısa süreli hafif kızarıklık görülebilir, makyajla kolayca kapatılabilir.
Botulinum Toksini uygulamaları ağrılı mıdır ?
Çok az ve kısa süreli batma hissi duyulur. Uygulama tamamlandığında genellikle hiçbir ağrı kalmaz.
Uygulamaya devam etmezsem kırışıklıklarım daha kötüye gider mi ?
Hayır. Kırışıklıklarınız yavaş yavaş tedavi öncesi durumuna geri döner.
Uygulama öncesi dikkat edilecek noktalar
Doktorunuza, mevcut sağlık sorunlarınız ve varsa kullanmakta olduğunuz ilaçlar hakkında bilgi veriniz. Gebelik ve süt verme hallerinde Dolgu uygulaması önerilmez. Dolgu uygulanacak bölgede daha önce herhangi bir ameliyat geçirmiş iseniz veya ağır nörolojik hastalıklarınız varsa bu konuda doktorunuzu bilgilendiriniz.
TERLEME TEDAVİSİ:
Koltuk altı terlemesi şikayeti olanlarda, koltuk altı bölgesinde aşırı ıslaklık söz konusudur. Koltuk altından damlayacak şekilde terleme artışı olabilir. Koltuk altı terlemesi sorunu olan kişilerde, yanı sıra avuç içi ve ayak tabanı aşırı terlemeleri mevcut olabilir. Terleme, vücudun ısısını ve tuz oranını ayarlayarak, vücudu dengeleyen bir sistemdir. Ancak koltuk altı terlemelerinde, vücudun dengesi için gerekli olanın çok üstünde terleme artışı söz konusudur.  Kıyafetlerde ıslak görünüm ve terlemeye bağlı giysilerin renklerinde bozulma problemi olabilir. Giysilerde ıslak halkalar oluşur. Bazı kişiler günde iki-üç kez gömlek değiştirilebilir. Bu tür durumlar kişide sosyal açıdan rahatsızlık yaratır.
Koltuk altı terleme nedenleri
Koltuk altı terlemesinin nedeni, sempatik sinir sisteminin aşırı uyarılmasıdır. Bu kişinin yapısıyla ilgilidir. Stres ve gerginlik koltukaltı terleme şikayetini çok artırabilir. Şikayet genel olarak ergenlik çağında başlar. Koltuk altı terlemesine guatr, kansızlık gibi iç hastalıklarının eşlik ettiği pek görülmez.
Koltuk altı dolgu tedavisi
Koltuk altı terleme tedavisinde dolgu yöntemi 2004 yılında FDA tarafından kabul edilmiştir. Koltuk altı dolgu tedavisinde, terleyen bölgeye ortalama 20-30 nokta halinde küçük miktarlarda dolgu verilir. Dolgu uygulamasından önce ilaç sulandırılır, ikiye bölünerek her iki koltuk altına uygulanır. Etkisi ortalama 6-12 ay arasında değişebilir.
Bu tedavi, el ve ayak terleme tedavisinde de  kullanılır.Uygulama şekli koltuk altı terlemesi ile benzer şekilde yapılmaktadır.Etkinlik 6-12 ay kadar devam eder.

Yukarı Çık