PRP

PRP

PRP  (Performance Related Pay) platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması  adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir.

 

PRP  platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması  adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Bu uygulamada  kişiden alınan küçük miktardaki kan özel bir tüpe konulur
sonra santrfüj işlemine tabi tutularak  bileşenlerine ayrıştırır ve elde edilen az miktardaki “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma”  (PRP), yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilir.
PRP etki mekanizması nedir?
İnsan vücudunda dolaşan kan içersinde  platelet yani diğer adı  trombosit  olan  hücreler mevcuttur. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız plateletleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır, PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti verebilmektir,Cilt altına verilen trombositlerin salgıladığı büyüme faktörleri ile kollojenlerin yeniden yapılandırılması sağlanır; cilt elastikiyetin artar ve kırışıklık,çökme ve  sarkmalar düzelir. Ciltte renk oluşumunu sağlayan melanin hücrelerinin çalışma sistemini normal sınırlarda tutarak, cilt lekelerinin tedavisini sağlar. Saçlı deriye uygulandığında; saç kökleri etrafındaki damarlanmayı artırır,saç köküne daha fazla  miktarda kan, oksijen ve vitamin taşınmasını sağlar. Trombositlerden salgılanan büyüme faktörleri saç kökü hücrelerini uyararak saç köklerinin saç üretim süreçlerini hızlandırır ve saç dökülmesini durdurur.
PRP uygulaması nasıl yapılır?
Uygulamanın yapılacağı kişiden 2 veya 3 tüp ( 10-23 ml) kan alınır, santrfüj cihazında trombositler ayrıştırılır ve PRP denilen bir kan ürünü ortaya çıkar. Bu ürün dolgu veya mezoterapi gibi yollarla deri altına uygulanır. Maske şeklinde yada dermoroller ile de kullanılabilir.
PRP  hangi bölgelere uygulanır?
•     Saçlı deride; saç dökülmesi, saç kırıklıkları, cansız kuru ince saçların tedavilerinde
•     Tüm yüz bölgesinde; alın, göz kenarı, burun kenarı kırışıklıklarında, sarkma ve çökmelerde, cilt lekeleri ve izlerin tedavisinde
•     Boyun ve dekolte bölgesinde; kırışıklık,sarkma, lekelerin tedavisi ve yüzdeki kırışıklıkların tedavisi için
•     Tüm vücutta görülen sarkma, çatlaklar,izler,lezyonların giderilmesinde başarı ile uygulanmaktadır.
PRP uygulamasından beklentiler neler olmalıdır?
Uygulama birçok beklentiyi karşılayacak üstün özelliklere sahiptir.                                                  
•    Yeniden canlandırıcı / yapılandırıcıdır,
•    Kolay ve güvenli biçimde uygulanır,
•    Yalnızca yeni kolajen oluşumunu değil, derinin tüm yaşamsal işlevlerini destekler.
•    Kırışıklıkların ve çizgillerin giderilmesini deriyi “doldurarak” değil “gençleştirerek sağlar.
•    Ortalama olarak 3 uygulamadan oluşan kürler her 10-12 ayda bir kez tekrarlandığında kalıcı sayılabilecek kadar uzun etkili bir gençleştirici etkisi sağlanmış olur.
PRP tedavisinde önerilen uygulama sayısı kaçtır ve uygulama aralıkları ne olmalıdır?
PRP yöntemi 2 ila 4 haftalık aralarla yapılabilir. PRP  tedavisi için,  ortalama  2 ila 4 seans önerilmektedir.Tedavi yılda bir tekrarlanabilir.
PRP’nin diğer yöntemlere üstünlüğü nelerdir?
En önemli özelliği doğal alması hiçbir kimyasal madde içermemesidir. Hasta kendi kanını tedavide kullanmaktadır. Diğer yöntemler daha kısıtlı bölgelere uygulanabiliyor iken PRP saçlı deriden başlayıp tüm yüz boyun dekolte hatta el üzeri gibi tüm alanlara aynı seansta uygulanabilmektedir. 
PRP uygulaması acı verici midir?
PRP uygulaması enjeksiyonla yapılır. Kan alınması esnasında duyulan rahatsızlıktan daha büyük boyutta bir acı hissi beklenmez. Dışarıdan sürülen anestezik kremler acı hissini engeller.
PRP uygulamasının yapılmasında sakınca olan kişiler var mı?
Evet. Platelet sayısı yetersiz olan, antikoagülan kullanan,  ileri dercede karaciğer bobrek hastalığı olan ve  kanser hastalarına bu uygulama yapılamamaktadır
PRP tedavisinin herhangi bir yan etkisi var mıdır?
Bu tedavi otolog yani kişinin kendi hücresinin tekrar kendisine verilmesi yöntemi  olduğu için zararlı değildir .
PRP Uygulaması sonrası öneriler
PRP uygulaması sonrası kişi önerilerle sosyal hayatına dönebilir. Uygulama bölgesinin 4-6 saat süre ile yıkanmaması, temizlenmemesi 12-24 saat makyaj ürünleri kullanılmaması havuz, denize girilmemesi gereklidir.Kızarıklık ve gerilme hissi olabilir tedaviye gerek duymadan kendiliğinden iyileşecektir.

Yukarı Çık