Yağ enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu veya dolgusu, kişinin kendi yağ dokusunun fazla yerden alınarak volüm ihtiyacı olan bölgeye transferidir.

 

Yağ enjeksiyonu veya dolgusu, kişinin kendi yağ dokusunun fazla yerden alınarak volüm ihtiyacı olan bölgeye transferidir. Yüze, memeye, kalçaya, ele ve kötü yara izlerinin altına yağ dolgusu yapılabilir. Yağ dolgusu kendi dokunuz kullanıldığı için güvenlidir, vücüdunuz iyi tolere eder, sonuçları kalıcıdır.
Kimlere uygulanabilir:
Yüz ve alın bölgesinde derin çizgiler ve çökmeler varsa Sentetik dolgu maddeleri kullanmak istenmiyorsa Çökme şeklinde yara veya ameliyat izleri varsa Yüz, alın, kaş,dudaklar, meme ve kalçalarda daha iyi kontur elde etmek için yağ dolgusu uygulanabilir.
Anestezi ve ameliyat
Yağ enjeksiyonu yapılacak alanın büyüklüğüne ve yağ miktarına göre anestezi şekli belirlenir. Kısıtlı alanlara uygulamalarda lokal anestezi veya damar içi ilaçla (sedasyon) anestezi uygulanabilir. Geniş alan uygulamalarında genel anestezi tercih edilir. Dolgu için kullanılacak yağ doku önceden kararlaştılmış alandan alınır. Genellikle karın bölgesi tercih edilir. 4-5 mm’lik kesi ile girilerek liposuction kanülüyle yeteri kadar yağ alınır. Alınan yağ dokusu santrüfüj edilerek veya süzülerek yağ dokusu yoğunluğu arttırılır. Daha sonra enjektörlere doldurularak ameliyat öncesi belirlen bölgelere yeterli miktarda enjeksiyon yapılır. Ameliyattan sonra dolgu yapılan alanda ameliyat izi olmayacaktır. Yağ alınan alanda 4-5 mm’lik bir dikiş izi kalacaktır.
Ameliyat sonrası
Genel anestezi uygulanmışsa bir gün hastanede kalınır. Lokal anestezi uygulandığında hastanede kalınmasına gerek yoktur. Şişlik ve morarmayı azaltmak için ilk 24 saat soğuk uygulaması uygulanır. İlk hafta şişlik ve morluk fazla olabilir. 2. hafta şişlik ve morluğun daha büyük kısmı geçer. Fazla miktarda yağ enjeksiyonu yapıldığında şişlik ve morluk daha fazla olabilir ve sosyal hayata dönüşünüz daha uzun sürebilir. Genellikle 2 hafta içinde hafif kapatıcı makyajla işinine dönebilirsiniz. Yağ enjeksiyonunun başarısı ve uzun dönem sonuçları cerrahın başarısına ve yapılan bölgeye göre değişir. Hareketsiz bölgelere yapılan dolgularda erime daha azdır. Genellikle yağ dolgusu 6-7 ay volüm kaybetmeye devam eder, bu sürenin sonundaki volüm kalıcıdır. Gerekirse 6 ay sonra volüm kaybı olan alanlara tekrar enjeksiyon yapılabilir.
Riskleri
Bütün ameliyatlarda olduğu gibi anestezi riski vardır.
Deri içine kanama Enfeksiyon Deride düzensizlikler
Deri altında yağ dokusunun kireçlenmesine bağlı sertlikler oluşabilir.

 

 

Online Randevu Al

Online randevu alarak işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Önceden rrandevu alarak sıra beklemezsiniz.

Yukarı Çık