Göz Kapağı Cerrahisi

Göz Kapağı Cerrahisi

Göz kapağı ameliyatları, göz kapağının daha iyi ve genç görünmesi için yapılan işlemlerdir. Göz kapağı ameliyatıyla fazla deri alınır, torbalanmaya neden olan yapılar düzeltilir

 

Göz kapağı ameliyatları, göz kapağının daha iyi ve genç görünmesi için yapılan işlemlerdir. Alt ve üst göz kapağına uygulanabilir. Göz kapağını estetik olarak düzeltmenin yanında, görüş alanını artırarak ve göz kapağındaki ağırlığı gidererek fonksiyonsiyonel fayda da sağlar. Göz kapağı ameliyatıyla fazla deri alınır, torbalanmaya neden olan yapılar düzeltilir. Alt ve üst göz kapağındaki fazla deri alınarak bu bölgedeki kırışıklıklar giderilir.
Kimlere Yapılabilir?
Ameliyata engel teşkil edecek sorunu bulunmayan sağlıklı bireylere Ciddi göz problemi olmayanlara Göz kapağı sarkmasından veya görünüşünden rahatsız olanlara uygulanabilir. Ameliyata karar vermeden önce botox, dolgu, lazer, yağ enjeksiyonu gibi daha az riskli yöntemler de göz önünde bulundurulmalıdır.
Anestezi ve Ameliyat
Lokal, sedasyon(damar içinden ilaç verilerek uyutma) ve intravenöz anestezi ile yapılabilir. Üst göz kapağı ameliyatlarında genellikle lokal anestezi yeterli olmaktadır. Alt göz kapağı ameliyatlarında sedasyon veya genel anestezi gerekebilir. Ameliyat süresi hastaya ve yapılacak ek prosedürlere göre değişmekle birlikte iki taraflı üst göz kapağı için 45-60 dk, alt için 60-90 dk sürmektedir. Üst göz kapağı, üst krize gelecek şekilde iz yerleştirilir. Alt göz kapağında ameliyat izi hemen kirpiklerin altında kalır. Genel anestezi veya sedasyon anestezisi uygulandıysa bir gün hastanede kalmanız gerekebilir. Ameliyattan sonra 24 saat aralıklı buz uygulaması oluşacak morluğu ve ödemi azaltır. Bir hafta içinde dikişler alınır. Genellikle ödem ve morluk bir hafta içinde geçer. Bazen daha uzun sürebilir.
Riskleri
Her ameliyatta olduğu gibi genel anestezi riski var.
Şişlik ve morluk
Kanama
Aşırı deri çıkarıldığında göz kapağında açıklık
Gözde kuruluk, ışığa duyarlılık
Özellikle alt kapak ameliyaklarından sonra ektropion(göz kapağının dışa dönmesi)
Enfeksiyon
Ameliyat izinin fazla kalması
Göz kapağında düşme(özellikle üstte)
Bazen yeniden ameliyat gerekebilir.

 

 

Online Randevu Al

Online randevu alarak işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Önceden rrandevu alarak sıra beklemezsiniz.

Yukarı Çık